Konkurs Polski Cement w Architekturze / 2005
Nagrodzona nowa jakość
– W tegorocznej edycji konkursu została nagrodzona nowa jakość, polegająca na tym, że zwyciężył projekt będący odpowiedzią zarówno architektoniczną jak i rzeźbiarską w realizacji – powiedział Grzegorz Chodkowski, wiceprezes SARP, podczas rozstrzygnięcia IX edycji konkursu „Polski Cement w Architekturze”. Główną nagrodę oraz czek na 20 tysięcy złotych otrzymał zespół architektów i rzeźbiarzy DDJM Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. z Krakowa za projekt budynku muzeum na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Bełżcu.
Wyniki IX edycji Konkursu „Polski Cement w Architekturze” na najlepszą realizację architektoniczną z użyciem technologii żelbetowej, wykonaną i przekazaną do użytku do końca 2004 r., ogłoszono 10 grudnia 2005 roku w warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich.
– Mam zaszczyt i przyjemność powitać wszystkich państwa na dzisiejszej uroczystości. Witam przedstawicieli Stowarzyszenia Producentów Cementu oraz Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego. Efektem wieloletniej współpracy z tymi organizacjami są coraz lepiej wykonywane betony, coraz częściej stosowane przez architektów – powiedział na wstępie Ryszard Jurkowski, prezes SARP, do kilkuset osób zgromadzonych w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Foksal w Warszawie.
Konkurs „Polski Cement w Architekturze” organizowany jest od 1997 roku przez spółkę Polski Cement oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich.
Celem konkursu jest pokazanie możliwości twórczego użycia technologii betonowej w budownictwie (obiekty budownictwa ogólnego, budownictwa przemysłowego, obiekty inżynierskie). Cel ten spełnia się poprzez coroczny wybór najlepszych realizacji wykonanych z użyciem żelbetu.
W Konkursie „Polski Cement w Architekturze” architekci otrzymują nagrody pieniężne (nagroda główna – 20 tys. zł, nagroda specjalna i wyróżnienia po 5 tys. zł), dyplomy oraz pamiątkowe statuetki – Gruszki.
Dyplomy z gratulacjami otrzymują również inwestorzy nagrodzonych i zrealizowanych obiektów.
Jury IX edycji Konkursu „Polski Cement w Architekturze” w składzie:
• arch. Grzegorz Chodkowski – przewodniczący, wiceprezes SARP
• arch. Stefan Kuryłowicz – SARP O. Warszawa
• arch. Stanisław Stefanowicz – SARP O. Warszawa
• arch. Andrzej Kwieciński – SARP O. Wybrzeże, członek prezydium ZG SARP
• dr hab. inż. Jan Deja – prezes spółki Polski Cement
przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
za najlepszą realizację architektoniczną z użyciem technologii żelbetowej, wykonaną i przekazaną do użytku do końca 2004 r. oraz Wyróżnienie Specjalne (przyznane przez Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego) „za beton towarowy” dla obiektu:
BUDYNEK MUZEUM W OBRĘBIE ZAŁOŻENIA POMNIKOWEGO NA TERENIE BYŁEGO HITLEROWSKIEGO OBOZU ZAGŁADY W BEŁŻCU
otrzymało:
DDJM Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. Kraków
budynek muzeum:
zespół autorski DDJM: arch. Marek Dunikowski, arch. Piotr Czerwiński, arch. Piotr Uherek
współpraca: arch. Krzysztof Kliche, arch. Jacek Loos, arch. Wojciech Chmielowiec, arch. Piotr Michalewicz, arch. Paweł Natkaniec
założenie pomnikowe na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Bełżcu: rzeźbiarz Andrzej Sołyga, rzeźbiarz Zdzisław Pidek, rzeźbiarz Marcin Roszczyk
inwestor: Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Warszawa, Amerykański Komitet Żydowski (The American Jewish Committee New York), współpraca: Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie (Holocaust Museum in Washington)
wykonawca: Hydrobudowa-6 SA
Uzasadnienie jury:
I Nagrodę oraz Wyróżnienie Specjalne przyznano za projekt i realizację obiektu, w którym świadome zastosowanie betonu jako tworzywa architektonicznego współdecydowało o czytelnym i spójnym wyrazie architektonicznym założenia pomnikowego w Bełżcu.
– Wiele osób twierdzi, że w Bełżcu udało się nam doskonale połączyć rzeźbę z architekturą – mówił Marcin Roszczyk, rzeźbiarz, współautor założenia pomnikowego. – Bardzo ładną laurkę wystawił nam pan Maciej Szajnkowski, profesor rzeźby, który od lat współpracuje z architektami. Powiedział, że to najlepsze połączenie, jakie zna, rzeźby i architektury. To wspólna aranżacja przestrzeni, wszystko ładnie się komponuje, jest zamknięte formą, kolorem i wyrazem. Udało nam się coś stworzyć dwoma zespołami, ale jedną ręką. To jest absolutnie jednorodne, jak od jednego autora. To największy sukces tej pracy.
Arch. Piotr Czerwiński z DDJM Sp. z o.o. stwierdził, że od początku brali pod uwagę zastosowanie betonu przy realizacji inwestycji.
– Był to materiał najbardziej koherentny z pojęciem rzeźby i architektury, a z drugiej strony w sposób minimalistyczny odzwierciedlał walkę z przestrzenią i z tym, co chcieliśmy wyrazić. Również rzeźbiarze widzieli beton jako jedno z podstawowych tworzyw do kształtowania przestrzeni. My zostaliśmy zaproszeni przez rzeźbiarzy do realizacji tego projektu. Dołączyliśmy do ich koncepcji z naszym budynkiem – zakończył Piotr Czerwiński.
WYRÓŻNIENIE
za najlepszą realizację architektoniczną z użyciem technologii żelbetowej, wykonaną i przekazaną do użytku do końca 2004 r. za obiekt:
TYSKIE MUZEUM PIWOWARSTWA, TYCHY
KONIOR STUDIO arch. Tomasz M. Konior
współpraca autorska: arch. A. Krzysztof Barysz
współpraca: arch. Andrzej Witkowski, arch. Joanna Korczyńska, arch. Marek Koryczan, arch. Artur Uchnast, arch. Piotr Zowada, architektura wnętrz:
arch. Tomasz M. Konior, arch. A. Krzysztof Barysz
arch. Andrzej Witkowski, arch. Joanna Korczyńska
arch. Marek Koryczan, arch. Artur Uchnast, arch. Małgorzata Strańska-Stanek, arch. Maciej Strączek, arch. Danuta Pękała, arch. Aleksander Zawiślak, arch. Piotr Zowada
inwestor: Kompania Piwowarska SA Poznań
generalny wykonawca: FPB Konior s.j.
Uzasadnienie jury:
Projekt wyróżniono za wysoką jakość wykonanego w betonie detalu architektonicznego, znakomicie skonstruowanego z istniejącą ceglaną strukturą zabudowy Tyskich Browarów Książęcych.
WYRÓŻNIENIE
za najlepszą realizację architektoniczną z użyciem technologii żelbetowej, wykonaną i przekazaną do użytku do końca 2004 r. za obiekt:
PAŃSTWOWA FILHARMONIA IM. ARTURA RUBINSTEINA W ŁODZI
autorzy:
dr inż. arch. Romuald Loegler
zespół: arch. Wojciech Chmielowiec, arch. Grzegorz Dresler, arch. Krzysztof Siuta, arch. Piotr Urbanowicz
wnętrza
ATELIER LOEGLER Sp. z o. o.
współpraca: ns MOONSTUDIO Kraków
konstrukcja: dr inż. Jan Kozicki
instalacje elektryczne, mgr inż. Jan Wachacki ES SYSTEM Kraków
instalacje sanitarne: HYDROSERVICES Łódź
inwestor: Państwowa Filharmonia im. Artura Rubinsteina w Łodzi
generalny wykonawca: VARITEX SA
Uzasadnienie jury:
Wyróżnienie przyznano za uczynienie z wykonanych w betonie architektonicznym elementów struktury budynku czynnika decydującego w charakterze wnętrza Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi.
WYRÓŻNIENIE
za najlepszą realizację architektoniczną z użyciem technologii żelbetowej, wykonaną i przekazaną do użytku do końca 2004 r. za obiekt:
STACJA METRA A-18 PLAC WILSONA WRAZ Z TORAMI ODSTAWCZYMI
autor projektu architektonicznego
i generalny projektant
arch. Andrzej M. Chołdzyński
w ramach biura – jednostki projektowej AMC – Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. z zespołem: arch. Paweł Kornecki, arch. Tomasz Burno, arch. Artur Chołdzyński, arch. Bogumił Kidziak, arch. J. Bartosz Krzemiński, arch. Monika Wrzeszcz, inż. Piotr Dynowski, tech. arch. Radosław Gawryś
branże techniczne
Biuro Projektów Metroprojekt Sp. z o.o. w tym m.in.: inż. Stanisław Pęski – główny inżynier – koordynacja międzybranżowa, inż. Jan Domurad – konstrukcja, inż. Ryszard Misiurek – konstrukcja, inż. Andrzej Nowak – technologia stacji, inż. Włodzimierz Przybysz – trasa i skrajnia, inż. Błażej Szala – instalacje wentylacji i klimatyzacji, inż. Andrzej Zawada – instalacje wentylacji i klimatyzacji, inż. Anna Zawadzka – instalacje wod.-kan.
inwestor: Metro Warszawskie Sp. z o.o., miasto stołeczne Warszawa
wykonawca: Hydrobudowa-6 SA Warszawa
Uzasadnienie jury:
Wyróżnienie przyznano za nadanie wykonanym w betonie elementom konstrukcji rangi czynnika decydującego o wyrazie architektonicznym stacji metra – Metro Pl. Wilsona.
Nagrody IX edycji Konkursu „Polski Cement w Architekturze” wręczyli:
• prezes spółki Polski Cement – Jan Deja
• przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu – Andrzej Balcerek
• prezes Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego – Witold Kozłowski
• prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich – Ryszard Jurkowski
OGROMNE OSIĄGNIĘCIE KONKURSU
Zdaniem arch. Grzegorza Chodkowskiego – przewodniczącego Sądu Konkursowego, wiceprezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich, poziom prac zgłoszonych na konkurs był dużo wyższy niż prac ubiegłorocznych.
– W tegorocznej edycji konkursu została nagrodzona nowa jakość, polegająca na tym, że zwycięskim jest projekt będący odpowiedzią zarówno architektoniczną jak i rzeźbiarską w realizacji. Odpowiedzią, która powstała przy ścisłej współpracy architektów i rzeźbiarzy. To nie tylko duże osiągnięcie architektoniczne, ale także ogromne osiągnięcie tego konkursu – stwierdził Grzegorz Chodkowski.
Andrzej Balcerek, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, podziękował architektom: – Zdajemy sobie sprawę, że cement, który sprzedajemy, jest tylko półproduktem. Beton to też nie jest produkt finalny. Powstają z niego mieszkania, budynki, obiekty, na które patrzymy. Cementu i betonu jest coraz więcej. W Polsce w tym roku zużyjemy 11,5 mln ton cementu i ponad 30 mln metrów sześciennych betonu. By pobudzić wyobraźnię, dodam, że 1000 ton cementu to pełny skład pociągu z 24 wagonów. Zużywamy tę ogromną masę – i cement, i beton gdzieś jest wśród nas. Przez wiele lat ukrywaliśmy tę masę, wstydziliśmy się jej. Dzisiaj bardzo otwarcie mówimy: beton może być piękny. Chciałem podziękować architektom, którzy zajmują się betonem i kształtują te ponad 30 mln metrów sześciennych betonu rocznie. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę projektować w betonie i ukazywać piękno tego materiału. Gratuluję nagrodzonym i wyróżnionym. Zapraszam architektów do wzięcia udziału w kolejnej, dziesiątej edycji Konkursu „Polski Cement w Architekturze”. Do zobaczenia za rok.
Witold Kozłowski, prezes Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego, po raz trzeci w imieniu stowarzyszenia wręczył wyróżnienie specjalne.
– Chcę państwu serdecznie podziękować za tak dużą ilość prac zgłoszonych na konkurs oraz za to, że nasz produkt, który jest szary i tak mało doceniany, coraz bardziej upiększa nasze miasta. Dziękuję w imieniu całej branży betoniarskiej – dodał prezes Kozłowski.
Piotr Piestrzyński
Honorowa Nagroda SARP 2005 dla Jerzego Skrzypczaka
Już po raz drugi rozstrzygnięcie konkursu „Polski Cement w Architekturze” zbiegło się z uroczystością wręczenia najbardziej prestiżowej z nagród architektonicznych – Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich. Kapituła Nagrody w 2005 roku tym najwyższym środowiskowym odznaczeniem obdarowała arch. Jerzego Skrzypczaka.
Honorowa Nagroda SARP jest przyznawana od 1966 roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury. Laur Jerzemu Skrzypczakowi przyznano w uznaniu dla wybitnych osiągnięć w twórczości architektonicznej i urbanistyce, w tym w szczególności za realizację ważnych dla panoramy Warszawy budynków wysokich.
Jury zwróciło uwagę na prekursorską rolę Kolegi w wyznaczaniu zasad współczesnej praktyki architektonicznej, konsekwentnie i z determinacją stosowanych w jego własnej działalności, tak przed jak i po roku 1989.
Na szczególne podkreślenie zasługuje ponadto w opinii jury nienaganna postawa etyczna Jerzego Skrzypczaka oraz koleżeńskość i życzliwość dla kolejnej generacji architektów młodszego od niego pokolenia. Wychowuje ich zarówno w prowadzonych przez siebie zespołach projektowych, w działalności zawodowej, jak też jako nauczyciel akademicki związany z warszawskim Wydziałem Architektury, gdzie wypromował wielu dyplomantów.
Nagroda Honorowa SARP ma wieloletnią tradycję. Grono wyróżnionych powiększa się o postać wybitną, zarówno jeśli chodzi o twórczość i jej wymierny efekt, jak i o standardy postępowania i osobowość, co nabiera szczególnej wartości w czasach powszechnej ich erozji.
Przyznaniu nagrody towarzyszyła wystawa twórczości Laureata, zorganizowana w pawilonie wystawowym SARP przy ul. Foksal 2.
pie