Konkurs Polski Cement w Architekturze / 2018

Architektura betonowa kwitnie i jest coraz bardziej zaawansowana technologicznie

– Architektura betonowa w Polsce kwitnie i jest coraz bardziej zaawansowana technologicznie – uważa arch. Grzegorz Stiasny, przewodniczący jury XXII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze. 30 listopada 2018 r. na uroczystym rozstrzygnięciu kolejnej edycji konkursu w pawilonie SARP przy ul. Foksal w Warszawie zebrało się kilkaset osób.

Laureaci konkursu

– Po raz kolejny mogłem sędziować konkurs. Jego plon – 15 prac, które przeszły do fazy finałowej – możecie państwo podziwiać – mówił przewodniczący jury arch. Grzegorz Stiasny. – My, architekci, uwielbiamy bujać w obłokach i wymyślać niestworzone rzeczy, ale ponieważ jesteśmy ludźmi praktycznymi, wiemy, że te obiekty muszą gdzieś potem stanąć. Pytamy inżynierów, jak to zrobić. Odpowiadają, że na betonie. Lubimy, żeby nasza architektura była konsekwentna, kompozycyjnie piękna. Jak zaczniemy od płyty fundamentowej, przejdziemy przez słupy, ściany i stropy, to potem trzymamy się tego do końca i dlatego architektura betonowa w Polsce kwitnie. I co ciekawe, tak patrząc, z edycji na edycję jest coraz bardziej zaawansowana technologicznie. W tym roku możemy zobaczyć wszechstronne zastosowanie betonu, od małych domów, dużych domów, biurowców, przestrzeni publicznych, różnych zastosowań specjalnych. Trzeba przyznać, że bardzo rozwija się rynek prefabrykacji.

– Muszę was zapewnić, że bardzo słuchamy, co do nas mówicie. Czasem jesteśmy przerażeni waszymi wizjami, zastanawiamy się, jak je spełnić. Intensywnie pracujemy, wydajemy pieniądze, by technologia betonowa się rozwijała, żeby mogła podążać za waszymi wizjami i oczekiwaniami – mówił Ernest Jelito, członek zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu 30 listopada 2018 r. podczas rozstrzygnięcia XXII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze.
W imieniu Stowarzyszenia Producentów Cementu nagrody i wyróżnienia wręczali: Ernest Jelito (członek zarządu SPC, prezes zarządu Górażdże Cement SA), prof. Jan Deja (dyrektor biura zarządu SPC) i Zbigniew Pilch (szef marketingu SPC). W imieniu SARP nagrody i wyróżnienia wręczali prezes Mariusz Ścisło i arch. Grzegorz Stiasny.

Pierwszą nagrodę w konkursie otrzymało Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni

– Jako producenci cementu, a w wielu przypadkach także betonu, bardzo się cieszymy, że konkurs Polski Cement w Architekturze cieszy się państwa uznaniem. W wyniku tego konkursu powstało wiele ciekawych obiektów. Zarówno pod względem chemicznym, by beton spełniał warunki użytkowe, jak i pod względem fizycznym, by pozwalał realizować wasze projekty. Doceniamy, że tak bardzo rozwijacie architekturę betonową, cieszymy się z tego i będziemy dalej współpracować. Pragniemy, by beton był wszędzie obecny, bo jest naprawdę piękny. Gratuluję uczestnikom konkursu. Wszystkim państwu życzę wspaniałych wizji, które da się zrealizować z betonu.
Pierwszą nagrodę w konkursie otrzymało Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni za projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Cztery wyróżnienia otrzymały kolejno: BE DDJM Architekci z Krakowa za Office Inspiration Centre w Krakowie, WIZJA z Krakowa i Atelier.com Studio Architektoniczne z Warszawy za Centrum Handlowe Serenada W Krakowie, Maćków Pracownia Projektowa z Wrocławia za projekt Liceum Ogólnokształcącego nr V we Wrocławiu oraz Orłowski Szymański Architekci ze Szczecina za Budynek Biurowo-Magazynowy Puccini w Skarbimierzycach.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

I NAGRODA Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Budynek, który zmienił panoramę Gdańska. Jedno z najciekawszych nowych muzeów i jedno z najbardziej wyszukanych technologicznie zastosowań konstrukcji żelbetowych w Polsce. „Biała wanna” z największym w Polsce, betonowanym pod wodą korkiem. Ekspresyjne bryły Muzeum przywodzą na myśl świat po tragicznym wstrząsie, lecz zwrócona w stronę historycznej części Gdańska szklana ściana może być odczytywana jako pozytywny symbol otwarcia na odbudowane miasto.

Office Inspiration Centre w Krakowie

WYRÓŻNIENIA:
Office Inspiration Centre w Krakowie
Za ponadczasowy wyraz architektury, jej precyzję, która możliwa była dzięki zastosowaniu przemyślanych form elewacji wykonanej z prefabrykowanego białego betonu. Bryła otoczona betonową loggią pokazuje moc prostych, architektonicznych rozwiązań na tle otaczającego ją starodrzewu.
– Dla naszego klienta budynek był bardzo osobistym projektem. Firma Nowy Styl Group zaczynała swoją działalność od przysłowiowego garażu. Doprowadzili ją do świetności i chcieli stworzyć taką przestrzeń, zawrzeć ją w budynku, w której mogliby się spotykać, wymieniać pomysłami, zapoznawać klientów z ofertą, szkolić swoich partnerów w atmosferze wspólnoty. Stworzenie takiej przestrzeni, dojście do jej definicji zajęło nam wiele czasu. To, co powstało, to twarda, przezierna skorupa, która odsłania tajemnicze i frapujące wnętrze. Zaczynając od świątynnej formy, którą tworzy beton architektoniczny z białego cementu, przechodzimy w głąb przez ciepłą drewnianą elewację, do wnętrza wypełnionego meblami, aranżacjami – mówił laureat wyróżnienia arch. Paweł Gerlich z BE DDJM Architekci z Krakowa. Przy budowie Office Inspiration Centre w Krakowie wykorzystano elementy prefabrykowane z firmy Fabet Żory.

Centrum Handlowe Serenada w Krakowie

Centrum Handlowe Serenada w Krakowie
Za kreatywne podejście do użycia drobnowymiarowych elementów kostek betonowych, które potrafiły zamienić fasadę centrum handlowego w dekoracyjny spektakl

Liceum Ogólnokształcące nr V we Wrocławiu

Liceum Ogólnokształcące nr V we Wrocławiu
Za klasyczne pokazanie możliwości konstrukcyjnych technologii żelbetowych. Za racjonalne użycie żelbetowego szkieletu i kreatywne wykorzystanie możliwości żelbetowego monolitu, dzięki którym całe klasy unoszą się w powietrzu pozornie przecząc prawom grawitacji

Budynek Biurowo-Magazynowy Puccini w Skarbimierzycach

Budynek Biurowo-Magazynowy Puccini w Skarbimierzycach
Za wyszukaną estetykę oryginalnego obiektu magazynowego, którą w dużej mierze współtworzą okryte elementy betonowe konstrukcji szkieletowych oraz ścian, stropów i posadzek.

Dom jednorodzinny JRV2 w Poznaniu

Nagrodę specjalną otrzymał Adam Wysocki Studio De.Materia z Poznania za projekt Domu Jednorodzinnego Jrv2 w Poznaniu. Nagrodę wręczał dr Maciej Gruszczyński, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce.
– Jako przedstawiciel firm produkujących i dostarczających beton towarowy z ogromną satysfakcją oglądam prezentowane obiekty. Najbardziej satysfakcjonuje nas szerokie spektrum zastosowania betonu. Są tu zarówno wielkie budowle przemysłowe, jak i rozwiązania dla przysłowiowego Kowalskiego. Stąd nasza nagroda dla autorów domu jednorodzinnego – mówił dr Maciej Gruszczyński. – Beton jest ładny, ekologiczny i pozwala na kreowanie ładnej przestrzeni. Dostarczamy beton najwyższej jakości i chcemy, żeby był jak najczęściej stosowany.

arch. Romuald Loegler

Nagrodę za całokształt twórczości w obszarze architektury betonowej otrzymał arch. Romuald Loegler.
– Zbudowaliśmy kościół Św. Jadwigi Królowej [kościół w Krakowie, konsekrowany w 1990 roku – przyp. red.], który był pierwszym obiektem całkowicie betonowym od wewnątrz i z zewnątrz. Dzięki temu miłość do betonu pozostała – mówił Romuald Loegler.
Za projekt „Bramy do miasta zmarłych” – kaplicy cmentarnej zbudowanej w Krakowie-Batowicach Romuald Loegler otrzymał nagrodę III edycji konkursu Polski Cement w Architekturze.

Uroczystość rozstrzygnięcia XXII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze była okazją do premiery publikacji pt. „Detale architektury betonowej”. – To, w zamiarze, cykliczna publikacja poruszająca istotne problemy projektowe, wykonawcze i ideowe współczesnej architektury betonowej. Dla pomysłodawców projektu – Zakładu Architektury Elementarnej Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Stowarzyszenia Producentów Cementu – wydawnictwo ma być pretekstem dla zgromadzenia najbardziej wyrazistych przykładów określających tożsamość i przemienność betonowych form i ich znaczeń we współczesnej architekturze – napisał we wstępie prof. Marcin Charciarek, redaktor publikacji. Książka ukazała się przy wsparciu firmy PERI Polska, a podczas warszawskiej premiery o udziale firmy w tworzeniu współczesnej architektury betonowej mówił Michał Wrzosek, prezes zarządu PERI Polska.

Po rozstrzygnięciu konkursu Polski Cement w Architekturze wręczono Nagrodę Honorową SARP, którą otrzymali Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak, autorzy wielu obiektów z wykorzystaniem betonu, m.in. Flyspot Warszawa. Gratulujemy!

Piotr Piestrzyński

Galeria Zdjęć