Konkurs Polski Cement w Architekturze / 2000

Dobry sposób promocji

 

Architekci Wojciech Obtułowicz z zespołem i Marek Budzyński z zespołem zostali zwycięzcami tegorocznej, czwartej edycji konkursu „Polski Cement w Architekturze”. 7 października br. podczas Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie odebrali nagrody z rąk Kazimierza Ferenca, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji.


 

Konkurs już od czterech lat organizują: Stowarzyszenie Architektów Polskich i Polski Cement Sp. z o.o.

Jedną z dwóch równorzędnych nagród głównych odebrał arch. Marek Budzyński (w pierwszym rzędzie) za Bibliotekę Uniwersytecką i gmach Sądu Najwyższego w Warszawie. Nagrody wręczali (drugi rząd od lewej): Jan Deja - prezes Polskiego Cementu, Kazimierz Ferenc - wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Andrzej Tekiel - wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu i Wapna, Jerzy Kochen - członek zarządu SPCiW

Jedną z dwóch równorzędnych nagród głównych odebrał arch. Marek Budzyński (w pierwszym rzędzie) za Bibliotekę Uniwersytecką i gmach Sądu Najwyższego w Warszawie. Nagrody wręczali (drugi rząd od lewej): Jan Deja – prezes Polskiego Cementu, Kazimierz Ferenc – wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Andrzej Tekiel – wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu i Wapna, Jerzy Kochen – członek zarządu SPCiW

Warunkiem uczestnictwa w tej edycji konkursu było wykorzystanie w znaczącym stopniu technologii betonowej w pracach budowlanych i zakończenie realizacji budynku przed końcem 1999 roku.

Do konkursu zgłoszono 13 obiektów z Krakowa, Warszawy, Lublina, Wrocławia, Gdyni, Bydgoszczy, Olsztyna i Białegostoku.

Jury w składzie: Kazimierz Ferenc – wiceprezes SARP, Jacek Bieńkowski – SARP Lublin, Olgierd Jagiełło – SARP Warszawa, Romuald Loegler – SARP Kraków, Jan Deja – prezes zarządu Polski Cement Sp. z o.o. postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody główne i dwa równorzędne wyróżnienia.

Jury dokonało następującego podziału kwoty przeznaczonej dla laureatów:

– nagrody główne – po 12.500 zł

– wyróżnienia – po 5000 zł

 

Budynek Sądu Najwyższego w Warszawie

Budynek Sądu Najwyższego w Warszawie

NAGRODA GŁÓWNA (l)

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Zdobyli ją Architekci Sp. z o.o. z Warszawy Marek Budzyński i Zbigniew Badowski za Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie i budynek Sąd u Najwyższego w Warszawie.

Uzasadnienie: nagrodę przyznano za twórcze wykorzystanie betonu jako tworzywa do kreacji architektury wnętrz w obiektach użyteczności publicznej o wysokiej randze i reprezentacyjnym charakterze.

 

 

NAGRODA GŁÓWNA (II)

Hydrotrest SA w Krakowie

Hydrotrest SA w Krakowie

Otrzymało ją Studio Architektoniczne Sp . z o.o. z Krakowa za nową siedzibę Hydrotrest SA w Krakowie przy ulicy Tynieckiej 18.

Autorstwo: Wojciech Obtułowicz, Andrzej Pięta, Ryszard Brajer, Grzegorz Lechowicz i Łukasz Kępski. Współpraca autorska: Robert Musiał, Miłosz Jakubowski.

Uzasadnienie: nagrodę przyznano za użycie betonu w dialogu z innymi materiałami, dialogu, który udowadnia równo ważność betonu jako tworzywa współczesnej architektury.

 

 

Centrum Promocji i Biura Obsługi Klienta Telekomunikacji Polskiej SA w Lublinie

Centrum Promocji i Biura Obsługi Klienta Telekomunikacji Polskiej SA w Lublinie

WYRÓŻNIENIE (l)

Zdobył zespół projektantów budynku Centrum Promocji i Biura Obsługi Klienta Telekomunikacji Polskiej SA w Lublinie.

Autor: Bolesław Stelmach. Współpraca autorska: Artur Chałdzyński i Zbigniew Wypych.

Uzasadnienie: wyróżnienie przyznano za konsekwentne kształtowanie architektury budynku w jego zewnętrznej i wewnętrznej architekturze, którego wiodącym materiałem jest beton w jego naturalnej fakturze.

 

WYRÓŹNIENIE (II)

Odebrali twórcy „Szewska Centrum” – budynek handlowo-biurowo-parkingowy we Wrocławiu.

Autor: Stefan Muller. Współpraca autorska: Paweł Jaszczuk, Mariusz Grochowski i Dariusz Rapacki.

Uzasadnienie: wyróżnienie przyznano za użycie betonu jako tworzywa umożliwiającego rzeźbiarskie kształtowanie architektury, które znalazło wyraz w pionowej dominancie obiektu.

 

ŹRÓDŁO CIEKAWYCH REALIZACJI

– Konkurs „Polski Cement w Architekturze” jest bardzo dobrym sposobem promocji architektury. W tym roku na konkurs wpłynęły bardzo dobre prace. Uznani architekci zaczynają ten konkurs traktować poważnie – przekonali się, że promocja architektury przez ten konkurs jest rzeczą wartościową, przydatną i godną zauważenia. Dostrzegli, że dla nich nagroda w tym konkursie wiąże się z satysfakcją i lepszymi zleceniami na przyszłość. Dzięki takim konkursom porządkuje nam się i pięknieje przestrzeń kraju – mówił Ryszard Jurkowski, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Zdaniem dr Jana Deji, prezesa spółki Polski Cement, beton od ponad 100 lat jest materiałem budowlanym powszechnie znanym w budownictwie i w dającej się przewidzieć perspektywie pozostanie takim materiałem.

– Czasem beton traktowany jest wręcz trywialnie, jako bardzo prosty, prymitywny materiał budowlany. Wykorzystywany jest tylko w swojej podstawowej roli – jako tworzywo konstrukcyjne – mówił prezes Jan Deja. – Polski Cement, firma, która od kilku lat próbuje zmienić obraz betonu, chce o tym materiale powiedzieć trochę więcej. Chcemy pokazać, że beton odpowiednio użyty może być ciekawym materiałem od strony architektonicznej. Łatwość kształtowania formy, jego plastyka powodują, że w rękach twórcy ten materiał może być źródłem niezwykle ciekawych realizacji.

Piotr Piestrzyński

Galeria Zdjęć