Konkurs Polski Cement w Architekturze / 2016

Konkurs „Polski Cement w Architekturze” czyli XX lat popularyzacji dobrej architektury betonowej w Polsce

Projekt ARKI KONIECZNEGO autorstwa KWK Promes Robert Konieczny zdobył pierwszą nagrodę w XX edycji konkursu „Polski Cement w Architekturze”, który rozstrzygnięto 25 listopada 2016 r. w siedzibie SARP w Warszawie. – Ta dwudziesta, jubileuszowa edycja konkursu dokumentuje 20 lat współpracy branży cementowej z SARP przy popularyzacji dobrej architektury betonowej w Polsce – powiedział Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.


 

Konkurs „Polski Cement w Architekturze” organizuje Stowarzyszenie Producentów Cementu przy współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.  Po raz pierwszy został ogłoszony i rozstrzygnięty w 1997 roku. Jak przyznał ówczesny prezes SARP Krzysztof Chwalibóg „konkurs posłużył do tego, by spojrzeć na zrealizowane w Polsce obiekty pod kątem wykorzystania betonu jako tworzywa konstrukcyjnego i architektonicznego oraz poszukać najlepszego sposobu, w jaki ten materiał został użyty. Myślę, że konkurs przyczyni się do tego, że poziom polskiej architektury będzie rósł i to co się u nas realizuje będzie coraz ciekawsze”

W ciągu 20 lat do konkursu zgłoszono projekty ponad 500 obiektów zbudowanych na terenie kraju, a nagrodzono i wyróżniono autorów prawie 100 z nich.

Na przestrzeni lat zmieniała się także pula nagród – od 10 tysięcy zł w pierwszej edycji do 40 tysięcy złotych obecnie.

– Ta dwudziesta, jubileuszowa edycja konkursu dokumentuje 20 lat współpracy branży cementowej z SARP przy popularyzacji dobrej architektury betonowej w Polsce. Dzięki swoim właściwościom – wytrzymałości i plastyczności – beton pozwala architektom na realizację śmiałych i niezwykłych projektów, które potem możemy użytkować i podziwiać przez dziesiątki lat – powiedział Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Laureaci konkursu oprócz gratyfikacji finansowych i dyplomów otrzymują także rzeźbę z brązu przedstawiającą artystyczną wizję betonowozu czyli popularnej gruszki betonu. Właśnie ta gruszka – trofeum stała się jednym z symboli dobrej architektury betonowej.

Organizatorzy konkursu Polski Cement w Architekturze pamiętają  nie tylko o architektach i projektantach, ale także o inwestorach, którym wręczają dyplomy i gratulacje.

 

XX EDYCJA KONKURSU „POLSKI CEMENT W ARCHITEKTURZE”

Podczas tegorocznej jubileuszowej edycji konkursu nagradzano i wyróżniano najlepsze realizacje z użyciem technologii żelbetowej wykonane i przekazane do użytku przed końcem 2015 roku.

Prace oceniał sąd konkursowy pod przewodnictwem wiceprezesa SARP arch. Grzegorza Stiasnego w składzie: arch. Karolina Szkapiak (prezes Oddziału SARP w Jeleniej Górze), arch. Piotr Lewicki (laureat ubiegłorocznej edycji Konkursu „Polski Cement w Architekturze”), arch. Maciej Hawrylak (członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP) oraz Zbigniew Pilch (dyrektor ds. marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu).

Na konkurs zgłoszono 23 obiekty – prace, z których wybrano 5 i nagrodzono w następujący sposób:

 

I NAGRODA  w wysokości 15.000 zł
dla pracy pt. ARKA KONIECZNEGO  autor: KWK Promes – architekt Robert Konieczny

współpraca autorska: architekt Łukasz Marciniak
współpraca: architekt Marcin Harnasz, Aneta Świeżak

Arka Koniecznego

Arka Koniecznego
Arka Koniecznego

Arka Koniecznego

 

Uzasadnienie: nagrodę przyznano za stworzenie budynku syntetycznego w formie i zastosowanych materiałach, dobrze wpisanego w naturalny krajobraz – dzięki umiejętnemu operowaniu pustką, zawartą  w betonowej strukturze.

 

 

 

 

 

Dom pod Opolem

Dom pod Opolem

 

II NAGRODĘ  w wysokości 10.000 zł
dla pracy pt. DOM POD OPOLEM autor: db2 architekci
– Iwona Wilczek i Mariusz Tenczyński

 

Uzasadnienie:  za wykazanie, iż wysoką jakość można osiągnąć także przez nadanie budynkowi prostej formy i  wykorzystanie powszechnie stosowanych materiałów.

 

 

  

 

 

 

Zespół mieszkalno-usługowy Kurkowa 14 / Dubois 41 we Wrocławiu

Zespół mieszkalno-usługowy Kurkowa 14 / Dubois 41 we Wrocławiu

Wyróżnienie w wysokości 5000 zł
dla pracy pt. ZESPÓŁ MIESZKALNO-USŁUGOWY KURKOWA 14/DUBOIS 41 WE WROCŁAWIU

autor: Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o.

Uzasadnienie: za wykazanie, iż wysoką jakość można osiągnąć także przez nadanie budynkowi prostej formy i  wykorzystanie powszechnie stosowanych materiałów.

 

 

 

 

 

 

 

 

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu

Wyróżnienie w wysokości 5000 zł
dla pracy pt. CENTRUM KULTURALNO-KONGRESOWE JORDANKI
W TORUNIU  UL. SOLIDARNOŚCI 13

autor: architekt Fernando Menis
współpraca autorska: architekt Jacek Lenart – STUDIO A4 sp. z o.o.
współpraca:
architektura – Karolina Mysiak, Jaume Cassanyer, Javier Espilez
akustyka: Pedro Cerda
planowanie przestrzenne: Pracownia Architektury i Urbanistyki SEMI
konstrukcje: Tomasz Pulajew (FORT POLSKA Sp. z o.o.)
instalacje elektryczne: ELSECO Sp. z o.o.

Uzasadnienie:  za rzeźbiarskie wykreowanie monumentalnego gmachu, nadającego nowy charakter strukturze miasta, zgodnie z aspiracjami jego mieszkańców.

 

 

Muzeum Katyńskie

Muzeum Katyńskie

 

Nagrodę specjalną Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w wysokości 5000 zł
za użycie betonu towarowego dla pracy pt. MUZEUM KATYŃSKIE W WARSZAWIE

autor: BBGK ARCHITEKCI Warszawa

 

 

 

 

 

 

Jury podjęło również decyzję o przyznaniu nagrody specjalnej za całokształt działalności twórczej z użyciem technologii żelbetowej dla arch. Jadwigi Grabowskiej – Hawrylak.

 

Galeria Zdjęć