Konkurs Architektura Betonowa / 2007

Dojrzałe prace adeptów architektury

Projekty „Muzeum Fiata”, „Świętokrzyskiej Kalwarii” i „Świątyni na Wodzie” zostały nagrodzone w VIII edycji dorocznego Ogólnopolskiego Konkursu „Architektura Betonowa 2007” – akademicka nagroda za najlepszą pracę dyplomową roku – projekt architektoniczny z użyciem technologii betonu. – Prace przesyłane na konkurs z roku na rok są dojrzalsze. Trzeba myśleć o betonie, który najpierw jest konstrukcją, ale ma jedyne w sobie walory, których nie ma stal, nie ma szkło. Po prostu można modelować formę. I to jest myśl przewodnia całego konkursu – uważa prof. Maria Misiągiewicz, dyrektor Instytutu Projektowania Architektonicznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

Zdobywcy nagrody Architektura Betonowa (od lewej): Joanna Jarczewska, Wojciech Starczyk i Piotr Wroczek

Zdobywcy nagrody Architektura Betonowa (od lewej): Joanna Jarczewska, Wojciech Starczyk i Piotr Wroczek

Już po raz ósmy, na korytarzu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej zebrali się młodzi architekci – autorzy prac dyplomowych i ich promotorzy reprezentujący uczelnie techniczne z całego kraju. Właśnie WAPK, wraz ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu, konsekwentnie od 8 lat „zmusza” młodych adeptów zawodu do tworzenia projektów w oparciu o walory estetyczne i konstrukcyjne betonu.

22 października 2007 roku ten twórczy korytarz o szerokości kilku metrów i nieskończonej, jak na możliwości ludzkiego umysłu, długości pomieścił blisko 100 architektów z Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Białegostoku, Łodzi, Poznania i Śląska. Ogółem na konkurs „Architektura Betonowa 2007” wpłynęły 24 prace dyplomowe i wszystkie zostały zakwalifikowane. Jury pod przewodnictwem prof. Macieja Kysiaka nominowało 10 prac, z których trzem przyznało wyróżnienia i trzem równorzędne nagrody. Ich autorzy otrzymali dyplomy, nagrody finansowe oraz statuetkę konkursu „Architektura Betonowa” wykonaną przez Adama Myjaka. Dyplomy z podziękowaniami i gratulacjami otrzymali również promotorzy prac.

Przewodniczącym jury konkursu był: prof. nzw. dr hab. inż. arch. Maciej Kysiak (dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej).

Sędzią referentem był: prof. dr hab. inż. arch. Wojciech Buliński (Instytut Projektowania Architektonicznego, Zakład Architektury Użyteczności Publicznej WA PK).

Członkowie jury: prof. dr hab. inż. arch. Maria Misiągiewicz (dyrektor Instytutu Projektowania Architektonicznego WA PK), prof. nzw. dr hab. inż. arch. Elżbieta Trocka-Leszczyńska (prodziekan Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej), dr hab. inż. arch. Krzysztof Gasidło, prof. PŚ (dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej), inż. Zbigniew Pilch (Stowarzyszenie Producentów Cementu).

 

WYRÓŻNIENIA:

PRACA NR 4

Autor: arch. Michał Gdak

Tytuł pracy: Wodne kasyno

Promotor: prof. dr hab. inż. arch. Janusz Rębielak, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

PRACA NR 11

Autor: arch. Patryk Żurawski

Tytuł pracy: Bunkier – Galeria Sztuki

Promotor: dr inż. arch. Ada Kwiatkowska, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

PRACA NR 16

Autor: arch. Małgorzata Dolińska

Tytuł pracy: Projekt cmentarza komunalnego i krematorium w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Karakulach

Promotor: mgr inż arch. Jan Kabac, Wydział Architektury Politechniki Białostockiej

 

NAGRODY

PRACA NR 10

Autor: arch. Wojciech Starczyk

Tytuł pracy: Monument – Świątynia na Wodzie

Promotor: dr hab. inż. arch. Marek Pabich, Wydział Architektury, Budownictwa i Inżynierii Srodowiskowej Politechniki Łódzkiej

Wojciech Starczyk: – Świątynia została zaprojektowana na konkretnej działce w Łodzi, znajdującej się niedaleko Wydziału Architektury, na którym studiowałem. Mam nadzieję, że w pracy będę miał do czynienia z betonem. To materiał bardzo wdzięczny, a przeklęty w Polsce za sprawą budownictwa wielkopłytowego. Teraz wraca do łask. Jego uniwersalność, walory estetyczne i konstrukcyjne sprawiają, że przez najbliższe lata będzie odgrywał jedną z pierwszych ról w budownictwie.

Wojciech Starczyk: Monument – Świątynia na Wodzie

Wojciech Starczyk: Monument – Świątynia na Wodzie

PRACA NR 18

Joanna Jarczewska: Przestrzenne rozwinięcie drogi krzyżowej – Świętokrzyska Kalwaria

Joanna Jarczewska: Przestrzenne rozwinięcie drogi krzyżowej – Świętokrzyska Kalwaria

Autor: arch. Joanna Jarczewska

Tytuł pracy: Przestrzenne rozwinięcie drogi krzyżowej – Świętokrzyska Kalwaria

Promotor: dr inż. arch. Jerzy Uścinowicz, Wydział Architektury Politechniki Białostockiej

Joanna Jarczewska: – Góry Świętokrzyskie mają swoją moc i siłę, która porusza. To miejsce urzekło mnie. W tych górach jest modlitwa. Ja ją poczułam i chciałam wyrazić drogą krzyżową. Przebyłam długą drogę, ale myślę, że efekt jest satysfakcjonujący. Jest konieczność kontynuowania tradycji kalwarii w Polsce, która jest bardzo tutaj zakorzeniona. Spotkanie z tym tematem było dla mnie bardzo pasjonujące. Wiem, że taka kalwaria ma powstać. W pracach semestralnych już projektowałam obiekty betonowe, m.in. kaplicę. Beton jest zakotwiczony w moich upodobaniach. Jeśli potrafi się docenić jego estetyczne walory, wtedy można dostrzec w nim duży potencjał.

PRACA NR 22

Piotr Wroczek: Muzeum Fiata

Piotr Wroczek: Muzeum Fiata

Autor: arch. Piotr Wroczek

Tytuł pracy: Muzeum Fiata

Promotor: prof. zw. dr hab. inż. arch. Dariusz Kozłowki, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

Piotr Wroczek: – Pomysł na projekt Muzeum Fiata narodził się podczas wyjazdu na stypendium do Turynu. Znaleźliśmy pustą działkę położoną w centrum tego bardzo zwartego miasta. Temat jest nieodłącznie związany z Turynem, a takiego muzeum miasto nie ma. W pracy zawodowej bardzo bym chciał pracować z betonem, to moje marzenie. To bardzo ambitne i trudne zadanie, które życie zweryfikuje.

 

Jesteście w dobrym miejscu i dobrym czasie

Według prof. Jacka Gyurkowicha w konkursie nie było przegranych. – Wygrali wszyscy, którzy wzięli w nim udział, gdyż zdobyli doświadczenie – powiedział.

– Cieszę się, że na konkurs wpłynęły prace z całej Polski. Gratuluję nagrodzonym i wyróżnionym. Promotorom prac gratuluję dyplomantów – mówił do zebranych Jan Deja, dyrektor Stowarzyszenia Producentów Cementu. – Państwo jesteście po studiach, i patrząc na rynek budowlany mogę śmiało stwierdzić, że znaleźliście się w dobrym miejscu i dobrym czasie. Mamy koniunkturę w budownictwie. Starajcie się realizować w tym pięknym zawodzie architekta, macie szansę zostawić coś po sobie. Pamiętajcie przy tym o walorach betonu. Projektujcie i budujcie lepiej. Już dziś zapraszam waszych młodszych kolegów do udziału w IX edycji konkursu – dodał.

 

Piotr Piestrzyński

Informacje o konkursie „Architektura Betonowa” są dostępne na stronie: www.beton.arch.pk.edu.pl

Galeria Zdjęć