Aktualności / Zobaczyli to, czego nie widać na papierze

Zobaczyli to, czego nie widać na papierze

– Jest duża różnica między teorią a praktyką. Na papierze tego nie widać. Zobaczenie ile wysiłku kosztuje przełożenie projektu na konkretny obiekt było bardzo cenne – podsumował Tomasz Kondracki, student IV roku architektury Politechniki Śląskiej. 26 studentów wydziałów architektury  z 11 uczelni z całej Polski wzięło udział w warsztatach studenckich architektura betonowa. Organizatorami przedsięwzięcia, które odbyło się w dniach 5 – 9 września 2016 r., były: Stowarzyszenie Producentów Cementu oraz Katedra Architektury Mieszkaniowej i Kompozycji Architektonicznej Instytutu Projektowanie Architektonicznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

 

null

Stowarzyszenie Producentów Cementu po raz czwarty zaprosiło studentów architektury na warsztaty betonowe. Z zaproszenia skorzystało 26 osób reprezentujących 11 uczelni. Byli studenci 10 wydziałów architektury z całej Polski: Krakowskiej Akademii im. Frycza-Modrzewskiego, Politechniki Białostockiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Świętokrzyskiej,  Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej oraz z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

null

Organizatorzy warsztatów mogli zrealizować program szkoleniowy dzięki współpracy partnerów: PERI Polska Sp. z o.o., LAFARGE POLSKA S.A., Katedry Technologii Materiałów Budowlanych WIMiC AGH oraz RECKLI POLSKA Sp. z o.o.

 

TEORIA

Warsztaty rozpoczęły się na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie odbywały się także wykłady. Program warsztatów przybliżył studentom Zbigniew Pilch – dyrektor marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu, który przygotował i przez 5 bardzo długich dni pilotował całe wydarzenie.

null

Na wstępie studenci wysłuchali trzech wykładów: „Architektura Betonowa” prof. Maria Misiągiewicz i prof. Dariusz Kozłowski, „Beton – zwykły materiał, niezwykle stosowany” – prof. Jan Deja i „Technologia betonu” – podczas którego firmę LAFARGE Polska reprezentowali Michał Drabczyk oraz Przemysław Durlej.

Po obiedzie uczestnicy warsztatów, podzieleni na 5 zespołów, przystąpili do realizacji tematu warsztatów czyli zaprojektowania i wykonania „Tronu Cesarza Drugiej Strony Ziemi”. W przygotowaniu projektów pomagali: dr hab. arch. Tomasz Kozłowski – kierownik Katedry Architektury Mieszkaniowej i Kompozycji Architektonicznej IPA Politechniki Krakowskiej, dr hab. arch. Marcin Charciarek oraz dr arch. Przemysław Bigaj. Prace związane z przygotowaniem projektów, wykonaniem rysunków i makiet trwały w sumie około 10 godzin w ciągu 2 dni.

W czasie warsztatów odbyły się także wykłady: „Wotrubakirche – mały wielki monument” – dr hab. Tomasz Kozłowski, „Beton architektoniczny” – inż. Krzysztof Kuniczuk oraz „Możliwości kształtowania faktury betonu” – RECKLI Polska.

 

POZNAWANIE

null

Drugi dzień warsztatów poświęcony był na poznawanie przykładów zastosowania betonu architektonicznego. Studenci odwiedzili firmę PERI Polska w Jaworznie, gdzie dowiedzieli jak ważne jest odpowiednie dobranie i przygotowanie szalunków dla powodzenia procesu wbudowania betonu architektonicznego. Potwierdzeniem tych słów była wizyta na budowie drugiego w Polsce aerotunelu Flyspot w Katowicach. Pierwszy budynek Flyspot, który stanął w Morach pod Warszawą, za wykorzystanie betonu architektonicznego zdobył I Nagrodę w Konkursie Polski Cement w Architekturze. O specyfice pracy z betonem na budowie opowiadał reprezentujący inwestora Michał Braszczyński. O betonie, Flyspot i deskowaniach PERI była także mowa podczas wykładu na terenie Parku Przemysłowo – Technologicznego REVITA.

Po południu studenci obejrzeli także beton architektoniczny w Centrum Jana Pawła II w Krakowie, po którym przewodnikiem był architekt Andrzej Mikulski.

 

PRAKTYKA

null

Trzeciego i czwartego dnia warsztatów studenci przenieśli się na teren Akademii Górniczo – Hutniczej. Tu na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki, w Laboratorium Badań Materiałów Budowlanych i Ceramicznych Katedry Technologii Materiałów Budowlanych odbywała się część praktyczna warsztatów.

Na podstawie projektów studenci rozpoczęli przygotowywanie form. To w te formy miał zostać „wlany” beton z którego powstało 5 Tronów Cesarza Drugiej Strony Ziemi.

Dzięki pomocy zespołu cieśli i zbrojarzy płyty na formy udało się dociąć, skręcić, wypełnić zbrojeniem i pokryć środkiem antyadhezyjnym.

null

Czwartego dnia, kiedy czas gonił i nieuchronnie zbliżała się godzina dostawy betonu w pracy cieślom i studentom pomagali architekci – Tomasz Kozłowski, Marcin Charciarek i Przemysław Bigaj, dyrektor Zbigniew Pilch z SPC oraz Przemysław Durlej z LAFARGE Polska. Około godziny 19.30 przygotowane 4 formy zostały wypełnione mieszanką betonową dostarczoną przez firmę LAFARGE Polska. Piąta forma była betonowana następnego dnia. Dostawca betonu dowiózł dwa rodzaje mieszanki betonowej: pierwszą w kolorze antracytowym wypełniono 4 formy, a drugą w kolorze czerwonym jedną formę. Tu także doświadczenie wymienionych wcześniej „pomocników” okazało się bezcenne zarówno przy odpowiednim wypełnianiu form mieszanką betonową, jej zawibrowaniu jak i wygładzeniu. Emocje sięgały zenitu.

null

 

Piątego dnia formy można było rozszalować i obejrzeć efekt pracy. W uroczystym zamknięciu warsztatów wzięli udział m.in. przedstawiciele Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej: dr arch. Rafał Zawisza – prodziekan, prof. Dariusz Kozłowski, prof. Maria Misiągiewicz, dr hab. Tomasz Kozłowski, dr hab. Marcin Charciarek, dr Przemysław Bigaj oraz dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo – Hutniczej prof. Włodzimierz Mozgawa. Stowarzyszenie Producentów Cementu reprezentowali prof. Jan Deja – dyrektor Biura SPC oraz Zbigniew Pilch – dyrektor marketingu. Efekty pracy studentów przyszedł także obejrzeć arch. Andrzej Mikulski. Studenci otrzymali podziękowania za udział w warsztatach.

– Cieszę się bardzo, że zorganizowaliśmy Warsztaty Studenckie Architektura Betonowa, podczas których studenci architektury mogli przełożyć język idei na język materii. Dołożyliśmy wszelkich starań aby stworzyć forum pomiędzy architektem, wykonawcą a producentem betonu, miejsce gdzie mówimy jednym językiem. Wierzę, że podczas tych niesamowitych pięciu dni, obfitujących w wiele wydarzeń, studenci zebrali bogate doświadczenie, które będzie pozwalało im w przyszłości wykorzystać możliwości betonu – podsumował Zbigniew Pilch, dyrektor marketingu SPC.

Pięć betonowych Tronów Cesarza Drugiej Strony Ziemi będzie można podziwiać podczas konferencji DNI BETONU, która w dniach 10-12 października 2016 r. odbędzie się w Wiśle.

null

 

OPINIE

Prof. Jan Deja, dyrektor Biura Stowarzyszenia Producentów Cementu: – Efekty pracy studentów już możemy podziwiać. To ogromne emocjonalne przeżycie jak widzimy młodych ludzi, którzy jeszcze w poniedziałek słabo rozpoznawali beton, a w piątek rozformowują rzeźby betonowe, które najpierw zaprojektowali, potem przygotowali formy i wypełnili je betonem. U nich również widać te emocje. Dla mnie to ogromna satysfakcja. To nie jest proste skrzyknąć 26 osób z wydziałów architektury z całego kraju, zadbać o odpowiednią opiekę fachowców. Jestem przekonany, że takie warsztaty warto robić. Zorganizowaliśmy je po raz czwarty i od pierwszej edycji jestem przekonany, że takie spotkania trzeba organizować. Ci ludzie mają niepowtarzalną okazję pracować z betonem. Mogą wykorzystać plastyczną stronę mieszanki betonowej, która na początku będąc ciekłą zawiesiną, przypominającą gęstą śmietanę, po kilkunastu godzinach zmienia się w monolit, w bryłę, która oddaje zaprojektowaną formę.

Dr hab. arch. Tomasz Kozłowski – kierownik Katedry Architektury Mieszkaniowej i Kompozycji Architektonicznej Politechniki Krakowskiej: – Udało nam się zrealizować nasze marzenie polegające na przeniesieniu teoretycznej pracy w warunki zbliżone do ich przyszłej pracy czyli na budowę. Projekty, które zostały wykonane na papierze, przy pomocy panów cieśli i zbrojarzy, zostały zamienione w rzecz architektoniczną. Pomimo niezbyt dużej formy i kubatury powstało 5 wspaniałych rzeźb, które będziemy mogli oglądać. Młodzież dowiedziała się, że w pracy nie tylko będą stykać się z papierem czy komputerem, ale że ich praca będzie musiała być zamieniona w rzecz materialną przy pomocy firm wykonawczych czy jak w tym przypadku – firmy dostarczającej beton.

Dr hab. arch. Marcin Charciarek: – Mam nadzieję, że studenci zrozumieli na czym polega mozół pracy koncepcyjnej, ideowej, a potem przełożenie tego na rzecz zrealizowaną, na praktykę budowlaną. Abstrakcja i myślenie abstrakcyjne w architekturze są bardzo ważne. Ale dla studentów jest równie ważne, aby umieli przełożyć to, o czym myślą na to co mają zrealizować w przyszłości.

Dr arch. Przemysław Bigaj: – Tym razem pracowaliśmy z betonem w dwóch kolorach: czarnym – antracytowym i czerwonym. Dla studentów było to duże wyzwanie, ale poradzili sobie z nim bardzo dobrze. Były różne podejścia do tematu. Jedni korzystali z technik komputerowych, robili bryłę w formie cyfrowej. Zrobili nawet bardzo dokładne rysunki wykonawcze. Inni pracowali na modelach tradycyjnych, które w  rzemiośle architektonicznym są bardzo ważne. Z naszej strony ważne było zwrócenie uwagi studentów na to, by ta praca miała pewne urealnienie. Na początku pracowali z pewną dozą nieświadomości technologii. Wszystko rozjaśniało się im w miarę słuchania kolejnych wykładów. Teraz, po rozszalowaniu prac możemy oglądać bardzo pozytywne efekty.

Barbara Nowakowska, studentka II roku architektury i III roku oceanotechniki Politechnika Gdańska: – W czasie warsztatów dowiedziałam się wiele o betonie architektonicznym. Wiem jak wygląda cały proces – zbrojenie, wylewanie, pielęgnowanie betonu – i jestem z tego bardzo zadowolona. Bardzo podobało mi się spotkanie z architektem Andrzejem Mikulskim. Dotychczas nie widziałam obiektu, w którym tak dobrze połączone byłyby kamień i cegła z betonem. To także pokazało, że beton w architekturze nie musi być sam, że da się go ciekawie połączyć z innymi materiałami.

Tomasz Kondracki, student IV rok architektury Politechnika Śląska: – Te warsztaty były dla nas pierwszym zderzeniem z zastosowaniem wiedzy w praktyce. Zawsze coś nanosimy na rysunek, to może się wydawać proste. Ale jak dochodzi do wykonawstwa to mogą pojawić się problemy. Tu wiele nam dało robienie zbrojenia, szalunku, zalewanie betonem – dotykanie materiału. Jest duża różnica między teorią a praktyką. Na papierze tego nie widać. Zobaczenie ile wysiłku kosztuje przełożenie projektu na konkretny obiekt jest bardzo cenne.

Karolina Jezusek – studentka IV rok, Politechnika Wrocławska, Mateusz Jaworski – student IV rok, Politechnika Śląska, Ewelina Metrycka studentka III rok, Politechnika Świętokrzyska: – Nasza grupa skupiła się na tym, żeby podkreślić prestiż władzy cesarza. Chcieliśmy stworzyć formę, która będzie bardzo elegancka. Zastosowaliśmy wertykalne podziały, dzięki czemu cała bryła pnie się do góry i podkreśla wyższość cesarza na innymi ludźmi. Wiedząc, że rzeźba będzie z betonu, staraliśmy się projektować duże formy. Naszym zdaniem takie warsztaty są bardzo pożyteczne. Dowiedzieliśmy się dużo o tym jak kombinacja zastosowanej formy i różnych środków wpływa na beton.

Piotr Piestrzyński

 

Autorzy prac:

Mateusz Jaworski
Karolina Jezusek
Patrycja Jędra
Aleksandra Krupa
Ewelina Metrycka
  

null

Aleksandra Blok
Martyna Kamińska
Michał Kołodziej
Konrad Lepak
Katarzyna Posiewała
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

null

Tomasz Kondracki
Mateusz Munia
Klaudia Pater
Patrycja Wasiak
Magdalena Woźniczka
 

null

Angelika Jensław
Weronika Lebiedowska
Barbara Agnieszka Nowakowska
Gabriela Siljanoska
Grzegorz Twardowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arkadiusz Kiernacki
Edyta Konstantynowicz
Karolina Kozioł
Joanna Olech
Mateusz Przewoźnik
Katarzyna Stefańska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeria Zdjęć