Aktualności / P.HOMES nie zna pór roku
Pekabex udostępnił klientom nową ofertę: siedem projektów gotowych prefabrykowanych domów indywidualnych w systemie P.HOMES. Zaletą systemu jest możliwość kształtowania wybranych elementów projektu przy pomocy konfiguratora na stronie internetowej phomes.pl. Budowa domu nie powinna trwać dłużej niż trzy miesiące.
Pekabex jest znany jako wytwórca prefabrykatów, generalny wykonawca i deweloper posiadający doświadczenie w projektowaniu, produkcji, montażu oraz usługach budowlanych i inwestycyjnych. Doświadczenie zdobywał na rynkach szwedzkim i norweskim. Elementy składające się na system P.HOMES zostały przetestowane na budowach w Skandynawii, gdzie prefabrykacja jest bardzo popularna, a klimat wymaga stosowania trwałych technologii budowlanych. W systemie P.HOMES są stosowane wytrzymałe żelbetowe ściany nośne w klasie betonu przynajmniej C40/50, w których część konstrukcyjna jest częścią wewnętrzną. Uzupełnieniem konstrukcji jest lekka struktura drewnianych wiązarowych dachów z sezonowanej suchej tarcicy klasy C24 sprowadzanej ze Skandynawii. Pekabex zapewnia, że technologia wykorzystana w systemie P.HOMES przewyższa parametry nośne i wytrzymałościowe domów budowanych w technologii murowanej, domów keramzytobetonowych i drewnianych. Prowadzony przez wyspecjalizowaną ekipę montaż ścian nośnych na działce inwestora może trwać zaledwie cztery-pięć dni roboczych. W kolejnych dniach budowane są ściany działowe, stropy oraz konstrukcja i pokrycie dachu. Bardzo krótki czas powstawania konstrukcji jest jedną z głównych zalet prefabrykacji, która odróżnia ją od tradycyjnych technologii murowanych. Natomiast całość realizacji (od prac ziemnych po wykończenie wnętrz) może być przyspieszona nawet o połowę w porównaniu do technologii tradycyjnej. Większość prac przy elementach prefabrykowanych zostaje wykonana przed przyjazdem konstrukcji na plac budowy. P.HOMES wykorzystuje systemy montażu opierające się o łączniki systemowe, połączenia sztywne oraz ukryte, izolujące akustycznie wsporniki. Stosowane połączenia umożliwiają wykonywanie części prac nawet w temperaturach poniżej -10 st. C. Montaż ścian może być prowadzony niezależnie od warunków atmosferycznych. Stropy powstają z płyt typu filigran, produkowanych w jednym z najnowocześniejszych w tej części Europy zakładów prefabrykacji w Gdańsku.
Projekty P.HOMES są zgodne z rygorystycznymi wymaganiami nowych warunków technicznych WT2021. Beton wysokiej wytrzymałości jest materiałem masywnym, przez co lepiej izoluje akustycznie niż technologie murowane o podobnej grubości. W systemie są stosowane wielokomorowe okna trzyszybowe złożone z warstw o wysokich standardach materiałowych. Ściany są ocieplone warstwą izolacyjną (nawet do 28 cm styropianu lub wełny mineralnej o podwyższonych parametrach przewodności cieplnej) układaną w kontrolowanych warunkach. Przegrody zewnętrzne zostały zaizolowane termicznie zgodnie z wymaganiami WT2021. Instalacje pozwalają na odzysk ciepła i uzyskanie przyjaznego mikroklimatu wewnątrz domu. Wszystkie projekty P.HOMES zostały wyposażone w pompę ciepła typu split lub dwufazowy kocioł gazowy nowej generacji. Umożliwia to eksploatację energooszczędnych domów niezależnie od dostępnych mediów. P.HOMES zapewnia, że prefabrykowany betonowy dom ogrzewany pompą ciepła przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest do siedmiu razy tańszy w eksploatacji w porównaniu do domu ogrzewanego przy zastosowaniu pieca na paliwo stałe z wykorzystaniem wentylacji grawitacyjnej. Energooszczędność domu wynika również z precyzji wykonania betonowych elementów prefabrykowanych. Powstają one w nowoczesnych zakładach produkcyjnych firmy Pekabex.
Biorąc pod uwagę wymagania przyszłych użytkowników, trzeba zwrócić uwagę na pierwszy etap powstawania prefabrykowanego domu. Na tym etapie – wybór i konfiguracja projektu – klient ma wpływ na podstawowe rozwiązania, jakie zostaną zastosowane w jego domu. Na stronie internetowej P.HOMES udostępnia siedem projektów domów jednorodzinnych. W zakresie bryły czy architektury gotowych budynków zmiany nie są przewidziane. Projekty P1 i P2 są domami parterowymi, P3, P4, P5 domami piętrowymi z poddaszem; P6 dużym domem piętrowym; projekt P7 jest małym domem piętrowym i powstał jako odpowiedź na program „budowy bez formalności”, czyli ułatwionej procedury powstawania domu bez pozwolenia, do 70 m2 powierzchni zabudowy. Projekty posiadają dachy dwuspadowe lub czterospadowe o różnym nachyleniu. W czterech z siedmiu projektów został uwzględniony garaż. Domy mają od 93,29 m2 pow. użytkowej (P7), do 204,6 m2 pow. użytkowej (P6). Przykładowy model P4 został zaprojektowany jako podłużna forma z podcięciem podkreślającym wejście do budynku (stylistyka nowoczesnej stodoły). Został przykryty dwuspadowym dachem – kąt nachylenia dachu 42 st.; wysokość w kalenicy 8,8 m. Dom składa się z parteru o pow. 88,7 m2, z salonem i jadalnią (30,3 m2), kuchnią (10,8 m2), łazienką (5,9 m2) oraz pokojem-gabinetem (14,8 m2). Komunikacja zajmuje 12,6 m2, wiatrołap 5 m2, kotłownia 9,3 m2. Na poddaszu znajduje się strefa prywatna o pow. 73,5 m2, z dwoma pokojami (18,2 m2 i 13,2 m2), dużą sypialnią połączoną z garderobą (14,2 m2 i 6,1 m2) i dwiema łazienkami (7,8 m2 i 4,2 m2). Komunikacja zajmuje 9,8 m2.
Korzystając z konfiguratora w pierwszym etapie wybiera się jeden z siedmiu gotowych projektów. Dalej konfiguracja jest możliwa w zakresie niektórych zmiennych. W następujących po sobie etapach przyszły użytkownik podejmuje decyzje dotyczące zarówno technologii budowlanych (systemu prefabrykowanych ścian), jak też sposobu wykończenia prefabrykatów, wyglądu elewacji, standardu wykończenia wnętrz, różnych detali i akcentów oraz technologii grzewczych czy instalacyjnych – wszystko w zgodzie z własnymi potrzebami, możliwościami finansowymi i gustem. Znaczenie ma również podejście do eksploatacji budynku w długim okresie (efektywność energetyczna domu). Po zaznaczeniu w konfiguratorze wybranej opcji, w dolnej części strony internetowej natychmiast pojawia się podsumowanie (cena projektu) oraz wizualizacja całości domu w wybranym wariancie. W ten sposób przechodzi się przez kolejne etapy, zaznaczając wybrane odpowiedzi. W pierwszym kroku w konfiguratorze można wybrać bryłę domu z okapem lub bez (możliwość przewidziana dla projektów P1, P3, P4). W drugim klient zaznacza, czy wykonuje fundamenty we własnym zakresie, czy zleca ich budowę ekipie P.HOMES. W trzecim kroku – ważnym z punktu widzenia technologii prefabrykacji – przyszły użytkownik wybiera typ konstrukcyjnych ścian zewnętrznych. Ma do wyboru standard EKO (podstawowy typ ścian konstrukcyjnych P.HOMES z betonową warstwą konstrukcyjną, ociepleniem i tynkiem w wybranym kolorze) lub standard Sweden EKO (trójwarstwowe ściany sprawdzone w surowym klimacie skandynawskim, składające się z betonowej warstwy konstrukcyjnej z ociepleniem i malowanej betonowej warstwy elewacyjnej).
W kolejnym kroku w konfiguratorze można wybrać standard ścian działowych (najpopularniejszą zabudowę g-k lub prefabrykowane ściany działowe, które zostaną wykonane w zakładzie i zamontowane jednocześnie ze ścianami konstrukcyjnymi). W dalszych krokach wybiera się standard wykończenia ścian wewnętrznych (z wykończeniem gładzią szpachlową lub bez wykończenia – co oznacza pozostawienie naturalnej powierzchni betonu); rodzaj posadzki (cementową lub anhydrytową); cztery rodzaje pokrycia dachowego (blachodachówkę, blachę na rąbek stojący, dachówkę cementową, dachówkę ceramiczną); trzy sposoby wykończenia elewacji (malowanie/tynkowanie, płytki klinkierowe jasne, płytki klinkierowe ciemne); akcenty elewacji (w tym odcisk drewna, tynk jasny lub ciemny); wreszcie boniowanie lub brak boniowania elewacji (delikatnie zaznaczony rysunek fasady wzdłuż granic prefabrykatów lub jego brak). W kolejnym etapie podejmuje się decyzje dotyczące standardu okien (trzy warianty w konfiguratorze) i decyzje dotyczące systemu centralnego ogrzewania (do wyboru pompa ciepła lub piec gazowy z zasobnikiem/bez zasobnika). Wszystkie projekty domów są przygotowane do wykorzystania pompy ciepła. W ostatnim kroku rozstrzygamy, czy uwzględnić w projekcie instalację fotowoltaiczną na połaci dachowej. Podczas zatwierdzania kolejnych wyborów w konfiguratorze można zapoznać się z krótkimi wyjaśnieniami (podstawowymi informacjami) na temat dostępnych wariantów oraz zobaczyć wizualizację domu z uwzględnieniem konkretnej opcji. Dzięki temu, że na każdym etapie „pracy z projektem” pojawia się aktualna cena domu, uwzględniająca wcześniejsze decyzje, użytkownik może na bieżąco śledzić różnicę w cenie między opcjami proponowanymi przez P.HOMES. Konfiguracja jest de facto częścią procesu wykonywania dokumentacji projektowej, w której uczestniczy przyszły użytkownik domu. Procedura wykonywania dokumentacji kończy się natomiast kompletnym projektem budowlano-montażowym, przygotowanym przez P.HOMES.
System P.HOMES został opracowany z myślą, aby rozwiać obawy tych, którzy planują wybudować własny dom. Dla nich inwestycja bywa pierwszym i często jedynym w życiu kontaktem z budową – i zwyczajnie nie znają się na niej. Obawy ludzi zawsze są związane z uciążliwą organizacją kwestii urzędowych; z organizacją przypadkowych pracowników czy niepewnych ekip budowlanych do jednorazowego przedsięwzięcia; z nieustającą huśtawką cen materiałów i technologii budowlanych; wreszcie z brakiem fachowego nadzoru inżynierskiego na budowie. Z tymi problemami zderza się inwestor prywatnego domu, który – jak większość – nie ma wiedzy inżynierskiej i zdaje się na przypadek lub szczęśliwy los. Jego obawy budzi wizja budowy przedłużającej się w nieskończoność i długich przestojów w okresie zimowym. Decydując się na dom w technologii P.HOMES można liczyć na pomoc przy kompletowaniu dokumentów; przejrzystą umowę z określonymi stałymi kosztami; jednego wykonawcę do wszystkich prac; bardzo szybką realizację; fachowe doradztwo i nadzór na budowie. Ostatni problem jest szczególnie aktualny w czasie trwającego boomu budowlanego, gdy pogoń inwestorów za własnym domem może się nieszczęśliwie zderzyć z brakiem właściwego nadzoru inżynierskiego nad inwestycją. W systemie P.HOMES od początku wiadomo, kiedy i za jaką cenę elementy zostaną przekazane z fabryki na plac budowy i jaki będzie standard ich wykończenia. Znany jest harmonogram i zakres prac. Prefabrykacja nie zna pór roku; elementy powstają we wnętrzach hal produkcyjnych i mogą być składane bez względu na pogodę. Kwestią marginalną wydaje się czystość na placu budowy, jednak w budownictwie jednorodzinnym jest to kłopot. Prace przy montażu domu prefabrykowanego są czyste. Po postawieniu budynku posesja nie wymaga gruntowanego czyszczenia. W systemie P.HOMES już powstały (lub są w trakcie realizacji) domy w Buku pod Poznaniem, w Pszczynie, we Wrocławiu, w Szczecinie i Warszawie.
Paweł Pięciak