Konkurs Polski Cement w Architekturze / 1998
Wysokie Kukurydze
Projekty budynku Biblioteki Śląskiej w Katowicach oraz siedziby Arcon Industrial Service Corporation w Warszawie zdobyły główne nagrody w II edycji konkursu „Polski Cement w Architekturze”. Nagrody wręczono podczas wrześniowego Kongresu Architektury Polskiej w Gdańsku.
Organizatorami konkursu „Polski Cement w Architekturze” są Stowarzyszenie Producentów Cementu i Wapna oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich. Po raz pierwszy został on rozstrzygnięty w ubiegłym roku. Jedną z nagród zdobył wtedy projekt „Drogi Czterech Bram” autorstwa zespołu architektów z Krakowa pod kierunkiem profesora Dariusza Kozłowskiego.
W tym roku patronat nad konkursem objął Sławomir Najniger, prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Jury miało dużo pracy, gdyż do konkursu zgłoszono znacznie więcej projektów niż do ubiegłorocznej edycji. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykorzystanie w znaczącym stopniu technologii betonowej w pracach budowlanych i zakończenie realizacji budynku przed końcem 1997 roku. Suma nagród w tym roku została podwojona w stosunku do ubiegłorocznej i wynosiła 20 tysięcy złotych.
Za kontrast, klimat i konsekwencję
Jury przyznało dwie nagrody i trzy wyróżnienia. Uznało, że na nagrodę zasłużył projekt budynku Biblioteki Śląskiej w Katowicach wykonany przez zespół architektów w składzie: Jurand Jarecki, Marek Gierlotka i Stanisław Kwaśniewicz. W uzasadnieniu czytamy, że o ich zwycięstwie przesądziło konsekwentne zastosowanie betonu jako tworzywa konstrukcyjnego dla uzyskania spójnej z naturą użytego materiału formy architektonicznej.
Równorzędną nagrodę otrzymali architekci: Stefan Kuryłowicz, Paweł Grodzicki i Jacek Syropolski – autorzy projektu siedziby firmy Arcon Industrial Service Corporation w Warszawie. Jury doceniło ich za umiejętne skontrastowanie wyrazu architektonicznego zewnętrznej bryły z klimatem wnętrz, w których dominuje struktura naturalnego betonu zarówno w płaszczyznach ścian, słupów, jak też w interesującym detalu.
Za beton kształtujący formę
Przyznano także 3 wyróżnienia. Wśród nich uwagę przykuwa zespół budynków mieszkalnych na osiedlu Tysiąclecia „Kukurydze” w Katowicach. Ich konstrukcja w przekroju poziomym stanowi rozetę z symetrycznymi wypustami balkonowymi. Budynki są podpiwniczone, z pomieszczeniami gospodarczymi i garażami. Każdy obiekt ma 17 kondygnacji. Przy jego budowie zużyto 5300 m3 betonu. Kondygnacje 1-8 zostały wykonane z betonu B20, a 9-14 z betonu B15. „Kukurydze” zaprojektowali architekci: Henryk Buszko i Aleksander Franta.
Kolejne wyróżnienia przyznano za:
– budynek kościoła pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Białymstoku, zrealizowany przez zespół autorski mgr. inż. arch. Andrzeja Chwaliboga
– budynek kościoła rzymskokatolickiego pod wezwaniem Św. Elżbiety Węgierskiej w Częstochowie – projekt zrealizowany przez zespół autorski mgr. inż. arch. Ryszarda Jurkowskiego.
Wszystkie wyróżnienia przyznano za zastosowanie betonu jako podstawowego tworzywa konstrukcyjnego, a jednocześnie materiału kształtującego formę architektoniczną. Oprócz czeków (nagrody- po 7 tys. zł, wyróżnienia – po 2 tys. zł) zwycięzcy otrzymali także pamiątkowe rzeźby – „gruszki” Polskiego Cementu.
Kolejna edycja konkursu w przyszłym roku.
Piotr Piestrzyński